Poradnik: Świąteczne dekoracje część 1

Tak, tak kochani, święta zbliżają się wielkimi krokami, a my, rękodzielnicy myślimy o nich zdecydowanie szybciej od innych.
Jak to mówią, w grudniu, robimy dekoracje na Wielkanoc, a w wiosenne dni już szukamy materiałów na Boże Narodzenie.

Dzisiaj chcę Was zachęcić do samodzielnego wykonania świątecznych dekoracji. Na początek zajmiemy się stołem, bo to najważniejszy element  w pokoju. Przy nim spędzamy wiele godzin w gronie rodziny, upajając się atmosferą i smakami potraw.
W przedostatniej lekcji poradnika, pokazałam, jak szyć narożniki w serwetach, obrusach. Hmmm... Mam nadzieję, że spróbowaliście swoich sił w tym temacie, bo dziś wykorzystamy tę umiejętność.   Wykonamy serwety bożonarodzeniowe i to DWUSTRONNE. A co tam.

Potrzebne będą dwa różne kupony tkaniny: jednobarwna i druga, z motywem świątecznym. Postawcie na bawełnę, sprawdzi się na pewno. Ja mam tkaninę obiciową NEO w kolorze czerwonego wina oraz bawełnę w kratkę.

IMG_3946
Z tkaniny jednobarwnej przygotowujemy serwetkę według tej lekcji poradnika: narożniki.
W skrócie jeszcze raz.
Z tkaniny jednobarwnej wycinamy kwadrat o bokach 36 cm. Obrzucamy. Wykonujemy narożniki wg poprzednich lekcji.

IMG_3953 IMG_3962

Wywijamy na prawą stronę i podwijamy brzeg na 1 cm do środka.

IMG_3965

IMG_3967

IMG_3966

Zaprasowujemy, możemy pomóc sobie szpileczkami.

IMG_3968

IMG_3970

Zatrzymujemy się na tym etapie, tuż  przed stębnowaniem, gdyż  w tym momencie musimy sięgnąć po tkaninę we wzór świąteczny.  U mnie tkanina w kratkę.
Sprawdzamy wielkość serwety podstawowej i wycinamy tkaninę o 0,5 cm mniejszą od wymiaru. U mnie wielkość ta wynosi ok. 27 cm.

506_2010

Obrzucamy brzegi (zawsze tak robię, mam pewność długotrwałego  użytkowania).  Wkładamy ją pod krawędzie serwety podstawowej. Jeżeli chcemy usztywnić bardziej, podklejamy część wzorzystą sztywną fizeliną.

IMG_3974

Dopiero teraz przystępujemy do stębnowania brzegów.

IMG_3980

Jeszcze raz prasujemy i... szyjemy kolejną,  bo gości będzie wielu. Takie samodzielnie wykonane serwety to również piękny prezent pod choinką. Dodatkowo, wg uznania, serwetki możemy ozdobić dekoracyjną wstążeczką, itd. Tak samo wykonamy obrus.

IMG_3985
Dla tych, którzy nie chcą samodzielnie szyć, polecam się z produktem. Można zamówić w dowolnej kolorystyce i wielkości.

IMG_3977

IMG_3975

IMG_3978

Czekam na zdjęcia Waszych prac. Nagroda czeka. Jaka?  A oto taki poradnik.

IMG_3886