Haftowanie Artystyczne

Haftowanie artystyczne

haftowanie artystyczne - haftowanie ręczne - haft ręczny artystyczny

Haftowanie artystyczne jest dziedziną, wymagającą wiele cierpliwości, precyzji oraz czasu. Każdy ścieg, szew, postawiony krzyżyk ma znaczenie i musi być precyzyjny. Wszystkie produkty wykonuję w całości techniką haftu ręcznego.

Haftowanie zaczyna się od poszukiwania odpowiedniego wzoru lub od jego stworzenia, czyli narysowania. Mogą to być motywy roślinne, zwierzęta, pejzaże. W hafcie ręcznym pojawia się  motyw dziecięcy. Są to tak zwane metryczki, wykonywane w formie oprawionych obrazków, z okazji narodzin, chrztu, komunii, itp. Często wykonuję haft artystyczny z okazji ślubu. Jest nie tylko piękną pamiątka, ale stanowi również piękny prezent, dla rodziców młodej pary.

Haftowanie służy również do wykonywania dekoracji do domu: haftowane obrazki do pokoju dziecięcego, obrazki do kuchni, salonu, haftowane makaty, poduszki, serwety, bieżniki. Takie dodatki wprowadzają klimat. Mogą też być świetnym prezentem.

Do  wykonania haftu ręcznego artystycznego potrzebne są odpowiednie materiały.

Bardzo często używam kanwy. Jest to tkanina lniana (lub plastikowa) o regularnym splocie, tzw. płóciennym. Występuje kilka rozmiarów kanwy od nr 11, która ma splot rzadki, aż po nr 18 o splocie gęstym. Kawna służy do wykonywania haftu krzyżykowego, gobelinowego.

Do haftu płaskiego, richelieu lub wstążeczkowego stosuje różnej grubości płótna bawełniane, lniane. Od batystu, aż po płótno drelichowe. Te ostatnie nadaje się na mocne torby ozdabiane haftem wstążeczkowym, który nadaje pracy przestrzeni, głębi, efektu 2D.

Często zapominamy, że haft ręczny artystyczny służy również do naprawiania zniszczonych ubrań lub do ich ozdabiania. A także do wykonywania dodatków odzieżowych, takich jak haftowane kołnierzyki, broszki, haftowana biżuteria. Haftowana torebka będzie miała swój urok. A możliwości mamy naprawdę wiele, ot choćby coś dla wielbicieli czytania: haftowane zakładki do książek, haftowane okładki na notesy, pamiętniki.

Wykonanie dobrego haftu to sztuka, która wymaga ode mnie nie tylko cierpliwości, ale również profesjonalizmu, zwłaszcza w doborze technik i materiałów. Jednak efekt końcowy przynosi wiele satysfakcji dla mnie, a  zadowolenia u klienta.

HAFTOWANIE ARTYSTYCZNE

Poniżej przedstawiam moje prace z zakresu haftu ręcznego artystycznego. Zapraszam do zapoznania się z nimi.